Елеганција, ексцентричност и стилски утки: Модата на Мет Гала 2021
Почетна » Новости » Мода » Елеганција, ексцентричност и стилски утки: Модата на Мет Гала 2021

Елеганција, ексцентричност и стилски утки: Модата на Мет Гала 2021

Во светот на модата, Мет Гала е еквивалент на Оскарите и лупата е поставена на креативноста со која ќе настапат гостите, обидувајќи се да ја испочитуваат зададената тема.

Годинава, акцентот беше ставен на сè што значи американска мода, како најава за изложбата поделена во два дела („In America: A Lexicon of Fashion“ и „In America: An Anthology of Fashion“) во музејот на уметноста „Метрополитен“.

Некои се инспирираа од иконски модни икони, други од Статуата на слободата и вестерн културата, трети презентираа своја модна интерпретација на тоа што значи Америка како спој на различности.

Иако беше најавувана како поинтимна во споредба со претходни години, хуманитарната гала изгледаше гламурозно и екстравагантно. Пандемијата со КОВИД-19 наметна построги протоколи, па сите гости беа задолжени да прикажат сертификат за вакцинација, негативен PCR тест и да носат маска на затворено, освен додека јадат и пијат.

Свеченоста донесе многу модни изненадување – дел беа пријатни на поглед, а дел ококоруваа очи поради различни причини.

Заедно со Ана Винтур, домаќини беа и пејачката Били Ајлиш, актерот Тимоти Шаламе, тенисерката Наоми Осака и поетесата Аманда Горман.

Погледнете како изгледаа гостинките на најпопуларната гала:

Ирина Шајк во Moschino

Мет Гала

Емили Блант во Miu Miu

Мет Гала

Емили Ратајковски во Vera Wang

Мет Гала

Џиџи Хадид во Prada

Мет Гала

Ејса Гонзалес во Versace

Мет Гала

Џенифер Лопез во Ralph Lauren

Мет Гала

Алиша Кис во AZ Factory

Мет Гала

Аманда Горман во Vera Wang

Мет Гала

Меган Фокс во Dundas

Мет Гала

Кендал Џенер во Givenchy

Мет Гала

Карли Клос во Carolina Herrera

Мет Гала

Хејли Бибер во Yves Saint Laurent

Мет Гала

Хејли Стејнфилд во Iris Van Herpen

Мет Гала

Тејлор Хил во Versace

Мет Гала

Лупита Нионго во Versace

Мет Гала

Ким Кардашијан во Balenciaga

Мет Гала

Рита Ора во Prada

Мет Гала

Медисон Бир во One/Of

Мет Гала

Иман во Harris Reed

Мет Гала

Никола Пелц во Valentino

Мет Гала

Каја Гербер во Oscar de la Renta

Мет Гала

Сиена Милер во Gucci

Мет Гала

Сиара во Dundas

Мет Гала

Имам Хамам

Мет Гала

Александриа Окасио-Кортез со порака „Tax the Rich“

Мет Гала

Лили Рејнхарт во Christian Siriano

Мет Гала

Кики Палмер во Sergio Hudson

Мет Гала

Би Шафер

Мет Гала

Ана Винтур во Oscar de la Renta

Мет Гала

Тејана Тејлор во Prabal Gurung

Мет Гала

Габриел Јунион во Iris Van Herpen

Мет Гала

Роуз Лесли во Oscar de la Renta

Мет Гала

Мери Џеј Блајџ во Dundas

Мет Гала

Донатела Версаче во Versace

Мет Гала

Шерон Стоун

Мет Гала

Камила Кабејо во Michael Kors

Мет Гала

Зои Дојч

Мет Гала

Били Ајлиш во Oscar de la Renta

Мет Гала

Ријана во Balenciaga

Мет Гала

Лорд во Bode

Мет Гала

Saweetie

Мет Гала

Серена Вилијамс во Gucci

Мет Гала

Венус Вилијамс во Prabal Gurung

Мет Гала

Синтија Ериво

Мет Гала

Џорџина Чапман

Мет Гала

Џоан Смолс во Ralph Lauren

Мет Гала

Кери Малиган во Valentino

Мет Гала

Меган Ти Сталион во Coach

Мет Гала

Џилијан Андерсон

Мет Гала

Џенифер Хадсон во AZ Factory

Мет Гала

Лили Олдриџ во Ralph Lauren

Мет Гала

Лили Роуз Деп во Chanel

Мет Гала

Крис Џенер во Alexander McQueen

Мет Гала

Кејт Хадсон

Мет Гала

Мејси Вилијамс во Thom Browne

Мет Гала

Барби Фереира во Jonathan Simkhai

Мет Гала

Лурдес Леон во Moschino

Мет Гала

Грајмс во Iris Van Herpen

Мет Гала

Вини Харлоу во Iris Van Herpen

Мет Гала

Ники

Мет Гала

Оливија Родриго во Yves Saint Laurent

Мет Гала

Кара Делевин

Мет Гала

Јара Шахиди во Dior

Мет Гала

Наоми Осака во Louis Vuitton

Мет Гала

Кристен Стјуарт во Chanel

Мет Гала

Валентина Сампајо

Мет Гала

Зои Кравиц во Yves Saint Laurent

Мет Гала

Едисон Реј во Gucci

Мет Гала

Наталија Брајант во Coner Ivers

Мет Гала

Нормани во Valentino

Мет Гала

Ким Петрас во Collina Strada

Мет Гала

Џулија Гарнер во Stella McCartney

Мет Гала

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
  • 75%
  • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 2447 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.