Екстраваганција: Ефектните декорации на балот МЕТ во изминатите десет години
Почетна » Новости » Мода » Екстраваганција: Ефектните декорации на балот МЕТ во изминатите десет години

Екстраваганција: Ефектните декорации на балот МЕТ во изминатите десет години

Да не бевме соочени со пандемијата со коронавирусот, синоќа традиционално ќе се одржеше балот во музејот на уметноста „Метрополитен“ во Њујорк.

Свеченоста, во денешно време нарекувана и „модни Оскари“, за првпат беше организирана во 1948 година, како добротворен настан за собирање на средства за Институтот за костими, а со кој се одбележуваше отворањето на изложба на костими во њујоршкиот музеј. Оттогаш прерасна во најекстравагантна модна парада во која славните личности копнеат да земат учество.

Без исклучок, секоја гламурозна забава низ годините е организирана врз база на одредена тема. За 2020 година, темата е „About Time: Fashion and Duration“. Кога ќе стивне здравствената криза, согласно темата, стотиците внимателно избрани гости ќе треба на црвениот тепих да ја претстават уникатната способност на модата да патува низ времето, да спојува стилови од различни периоди за да креира нови идеи и да се движи во циклуси додека се движи нанапред.

Но, додека да се создадат поволни услови за организирање на свечености од овој тип, да се навратиме низ годините и да ѕирнеме како изгледаа ентериерите на галите. Во континуитет Раул Авила креира впечатлива декорација од цвеќиња достојна за восхит.

2019

Camp: Notes on Fashion

MET MET MET MET

2018

Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination

MET MET MET

2017

Rei Kawakubo/Comme des Garçons Art of the In-Between

MET MET MET MET MET

2016

Manus x Machina: Fashion In An Age Of Technology

MET MET MET

2015

China: Through the Looking Glass

MET MET MET MET MET

2014

Charles James: Beyond Fashion

MET MET MET

2013

Punk: Chaos to Couture

MET MET MET

2012

Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations

MET MET MET MET

2011

Alexander McQueen: Savage Beauty

MET MET MET

2010

American Woman: Fashioning a National Identity

MET MET

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5978 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“