Бојата на 2016 година е...
Почетна » Новости » Мода » Бојата на 2016 година е...

Бојата на 2016 година е...

Всушност, две се.

За првпат Pantone избра не една, туку две нијанси кои ќе ја одбележат годината што ни чука на врата. Станува збор за дуо од бебешки нијанси на розова и сина боја, наречени „Розов кварц“ (Rose Quartz) и „Спокојство“ (Serenity).

Боја на 2016 година

„Розов кварц е моќна, а сепак нежна нијанса која пренесува сочувство и чувство на присебност. Спокојство е бестежинска и воздушна, како распространетоста на синото небо над нас и ни носи чувство на олеснување и релаксација, дури и во турбулентни времиња“ – се вели во извештајот на Pantone.

„Ова е фузија на две нијанси. Има смиреност, но има и среќа во нив“ – изјави Леатрис Ајсмен, извршен директор во Pantone.

Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година Боја на 2016 година

Бојата на годината која ја одредува Pantone има големо влијание не само во модната и козметичката, туку и во сите други гранки на индустријата. Pantone е една од најголемите компании за производство на бои, а позната е по својот систем за стандардизација на боите.

Колоритна историја

„Marsala“ беше бојата која ја одбележа 2015 година, додека претходно владееше „Radiant Orchid“. Фрлете поглед врз боите кои беа избирани од Pantone во годините наназад. Боја на 2016 година

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 77%
  • 23%
Се испраќа...

(Вкупно: 18248 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?