21% од пушачите попрво би го оставиле партнерот отколку цигарите
Почетна » Новости » Истражувања » 21% од пушачите попрво би го оставиле партнерот отколку цигарите

21% од пушачите попрво би го оставиле партнерот отколку цигарите

И покрај тоа што сите пушачи знаат колку е штетна оваа навика, голем дел од нив никогаш не би се откажале од пушењето.

Ново британско истражување покажа дека љубовта кон цигарите кај некои луѓе е посилна од љубовта кон партнерот. Во рамките на истражувањето, на пушачи им бил поставен ултиматум „или цигарите или партнерот“. За големо изненадување, 21% од учесниците изјавиле дека побрзо би ја раскинале врската отколку да се откажат од пушењето.

ЦигариЗачудувачки: љубовта кон цигарите кај некои луѓе е посилна од љубовта кон партнерот

Исто така било откриено дека 63% лажат дека не пушат кога всушност уживаат во штетниот чад.

„Зависноста од никотин е толку силна што понекогаш може да ја надвладее моќта на љубовта. Ова е показател за длабочината на овој проблем“ – изјавил д-р Алекс Бобак, експерт за откажување од пушењето.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1577 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.