Третина од младите имаат висок крвен притисок
Почетна » Новости » Истражувања » Третина од младите имаат висок крвен притисок

Третина од младите имаат висок крвен притисок

Иако преовладува мислењето дека високиот крвен притисок е проблем за којшто треба да се грижат само повозрасните луѓе, најновото британско истражување во оваа област го покажа спротивното.

Мерење на крвен притисок

Резултатите од тестовите на повеќе од 8000 луѓе покажале дека повеќе од третина (35%) од младите луѓе на возраст од 16-34 години имаат хипертензија (зголемен крвен притисок). Кај нив бил измерен повисок притисок од 140/90. Дури кај 4% од младите бил измерен значително висок притисок од 180/110.

Експертите го обвинуваат трендот на редовно консумирање алкохол, лоша исхрана и отсуство на физичка активност за појавата на хипертензија кај младите и предупредуваат дека таквата состојба го зголемува ризикот за појава на мозочен и срцев удар или проблеми со бубрезите.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10552 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.