Поучно видео: Зошто треба сите да носиме маски и како тие функционираат?
Почетна » Новости » Истражувања » Поучно видео: Зошто треба сите да носиме маски и како тие функционираат?

Поучно видео: Зошто треба сите да носиме маски и како тие функционираат?

Преносот на коронавирусот најчесто настанува од човек на човек, преку респираторни аeросоли oд заразено лице по пат на кашлање и кивање.

Едукативно видео преку примери прикажува зошто секој од нас треба да носи маска и колку се ефикасни различните видови маски.

ВИДЕО:

„Маската може да го спречи вирусот“ - вели докторот Џо Хенсон во видеото. Тој потенцира дека во време на пандемија, многу е важно луѓето да ја разберат науката за да се чуваат безбедни и да спасат животи.

Маски истражување Маски истражување Маски истражување Маски истражување Маски истражување Маски истражување

Многумина маските ги носат под носот или на брадата, жалејќи се дека не можат да дишат преку маската, но тоа воопшто не нуди никаква заштита. Постојат бројни истражувања кои покажуваат дека маските се потполно безбедни и дека воопшто не го намалуваат нивото на кислород во организмот.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 13%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4245 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.