Помагајќи им на другите, си го продолжувате животот
Почетна » Новости » Истражувања » Помагајќи им на другите, си го продолжувате животот

Помагајќи им на другите, си го продолжувате животот

Несебичното подавање рака кон оние на кои им е потребна помош е добро и за вашето тело и за вашата душа.

Волонтерите во хуманитарни организации имаат подолг и поздрав живот, се вели во извештајот од научно истражување, објавен во списанието BMC Public Health.

Волонтирање

Анализирајќи 40 одделни истражувања, д-р Сузан Ричардс и нејзини колеги заклучиле дека волонтирањето го намалува ризикот од рана смрт со 22%. Исто така, било откриено дека доброволците во хуманитарните организации помалку страдале од депресија и биле позадоволни од животот.

Важно е да се спомене дека бенефициите не доаѓаат по еден хуман гест. Волонтерите во истражувањето „донирале“ барем по еден час месечно од своето време за хумани цели.

Во светски рамки варира бројот на волонтери. Се проценува дека 22,5% од возрасните лица во Европа, 27% од Американците и 36% од Австралијците издвојуваат од своето слободно време за да волонтираат.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2123 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?