Мажите прво гледаат во женските очи и насмевката, па во градите
Почетна » Новости » Истражувања » Мажите прво гледаат во женските очи и насмевката, па во градите

Мажите прво гледаат во женските очи и насмевката, па во градите

Што мажите прво забележуваат кај жените? Според ново истражување, женските очи први го „фаќаат“ машкиот поглед.

Дури 70% од 1.000 учесници во истражувањето признале дека прво гледаат во очите на жената. Женската насмевка е на второ место, додека градите се на трето место.

Маж и жена

И голем процент од жените кои учествувале во истражувањето откриле дека кај претставниците на спротивниот пол прво ги забележуваат очите, а потоа насмевката и на трето место висината.

„Очите обично говорат многу за една личност, па не сме изненадени што токму очите нè привлекуваат најмногу кај спротивниот пол“ – изјавил претставник на компанијата Murine која го финансирала истражувањето.

Косата и фигурата исто така им се важен фактор на мажите, па по градите, тие ги насочуваат очите кон женската фризура и го оценуваат изгледот на женското тело.

Од друга страна, на жените им е особено важна висината на мажите, а дури потоа изгледот на нивната коса.

Што мажите гледаат кај жените? Што жените гледаат кај мажите?
1. Очите Очите
2. Насмевката Насмевката
3. Градите Висината
4. Косата Косата
5. Тежината Начинот на облекување
6. Нозете Тежината
7. Начинот на облекување Кожата
8. Задникот Обликот на лицето
9. Висината Задникот
10. Кожата Носот

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2133 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?