Луѓето се најсреќни на 23 и 69 години
Почетна » Новости » Истражувања » Луѓето се најсреќни на 23 и 69 години

Луѓето се најсреќни на 23 и 69 години

Среќата доаѓа на бранови – го достигнува врвот околу 23-тата година од животот, потоа опаѓа за да го достигне дното околу 55-тата година и повторно се искачува нагоре за да достигне втор врв околу 69-тата година.

Среќа

Според ново истражување, луѓето тешко можат да проценат колку би биле среќни во иднина. Младите луѓе се премногу оптимисти. „Тие мислат дека нема да се разведат, дека ќе имаат пари, убава работа и здрави деца“ – вели Ханс Шванд, автор на истражувањето.

Оптимизмот на младите луѓе резултира со среќа, но подоцна во животот, кога нивните соништа нема да се исполнат, тие стануваат помалку задоволни од својот живот и помалку среќни.

Луѓето во 50-тите години се најнесреќни бидејќи најмногу жалат за пропуштените шанси и неисполнетите соништа. Но, по 55-тата година, среќата започнува повторно да се зголемува, затоа што луѓето не се соочуваат со разочарувања. „Лицата во 50-тите години од животот можат да научат нешто од постарите, кои генерално помалку се каат. Тие не треба да бидат фрустрирани од неисполнетите очекувања, затоа што веројатно не се чувствуваат многу полошо од нивните врсници“ – рекол Шванд.

Истражувањето било направени од London School of Economics, а во него учествувале 23.161 лица на возраст од 17 до 85 години.

И претходни истражувања имаат потврдено дека среќата се движи по „U“ линија.

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 96%
  • 4%
Се испраќа...

(Вкупно: 2129 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?