Жените имаат повеќе сексуални фантазии за време на овулацијата
Почетна » Новости » Истражувања » Жените имаат повеќе сексуални фантазии за време на овулацијата

Жените имаат повеќе сексуални фантазии за време на овулацијата

Кога жените се во овулација, односно во периодот кога е најверојатно да останат бремени, нивната желба за секс автоматски се зголемува. Но, ново истражување покажало дека во овој период се зголемува и бројот на сексуални фантазии на претставничките на понежниот пол.

Канадско истражување покажало дека жените кои не се во врска имаат повеќе сексуални мисли во периодот околу овулацијата, во споредба со останатиот период од месечниот циклус, и дека тие фантазии им предизвикуваат поголема сексуална возбуда.

Сексуални фантазии

Саманта Досон од „University of Lethbridge“ и нејзини колеги се фокусирале на сексуалните фантазии, бидејќи тие подобро зборуваат за желбата за секс на жените, отколку бројот на сексуалните односи кој зависи од многу фактори. Истражувачите им дале на 27 хетеросексуални жени дневник во кој требало да ги запишуваат своите сексуални фантазии во текот на еден месец. Секоја од жените без да знае направила и тест за овулација за да можат истражувачите подобро да проценат кога навистина настапила овулацијата.

Резултатите покажале дека во просек жените имале по 0,77 сексуални фантазии дневно, што е многу повеќе отколку што покажале други истражувања. Претходните истражувања покажале дека мажите во просек имаат по една сексуална фантазија дневно, а жените по една фантазија неделно.

Во трите дена околу овулацијата, во просек жените имале по 1,3 сексуални фантазии дневно. Исто така, фантазиите во овој период им предизвикувале на жените и поголема сексуална возбуда.

Иако истражувачите очекувале жените во текот на овулацијата да фантазираат повеќе како мажите, т.е. фантазиите да им бидат повизуелни и експлицитни, а помалку да се фокусираат на емоциите, сепак фантазиите на жените останале непроменети.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9550 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.