Жените во овулација полесно паѓаат на флерт
Почетна » Новости » Истражувања » Жените во овулација полесно паѓаат на флерт

Жените во овулација полесно паѓаат на флерт

Флерт

Мажите кои флертуваат имаат поголеми шанси да ја освојат жената која им се допаѓа, ако таа е во овулација. Тоа го покажа истражување спроведено од психологот Едвард Морисон.

Учесничките во истражувањето требало да набљудуваат различни фацијални изрази на мажи и да ги оценат според атрактивноста.

Резултатите довеле до заклучокот дека жените кои се во овулација, преферираат мажи кои покажуваат изрази на флертување.

Претходни истражувања покажале дека жените кои се во најплодните денови во месецот, сакаат високи мажи со помажествено лице и длабок глас. Претпочитајќи ги овие особини, жените сакаат да ги зголемат шансите да бидат оплодени.

„Селектирањето на најпогодниот партнер е еден од основните аспекти на човечкото однесување“ – изјавил раководителот на истражувањето.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 14%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 5081 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.