Големо данско истражување покажа дека нема поврзаност помеѓу МРП вакцината и аутизам
Почетна » Новости » Истражувања » Големо данско истражување покажа дека нема поврзаност помеѓу МРП вакцината и аутизам

Големо данско истражување покажа дека нема поврзаност помеѓу МРП вакцината и аутизам

Големо данско истражување заклучи дека вакцината против мали сипаници, рубеола и заушки (МРП) не предизвикува аутизам.

Истражување

Истражувањето било спроведено на национално ниво, а биле опфатени 657.460 деца родени меѓу 1999 и 2010 година во Данска. Децата биле следени во периодот до август 2013 година и биле документирани случаите на аутизам, притоа земајќи ги предвид ризик факторите како возраста на родителите, историја на аутизам кај брат или сестра на детето, предвремено раѓање и ниска родилна тежина.

Повеќе од 95% од децата ја примиле МРП вакцината, а биле регистрирани 6.517 случаи на аутизам.

Истражување

„Истражувањето силно покажува дека МРП вакцината не го зголемува ризикот од аутизам, не предизвикува аутизам кај децата со ризик фактори и не е поврзана со кластери на случаи со аутизам по вакцинирањето“ – пишува во заклучокот.

„Родителите не треба да ја прескокнуваат вакцината од страв од аутизам“ - порача водечкиот автор на истражувањето, д-р Андерс Хвид.

Еден од заклучоците од истражувањето е дека кај момчињата веројатноста за појава на аутизам е четирипати поголема отколку кај девојчињата.

Пред неколку дена, УНИЦЕФ предупреди дека бројот на случаи на мали сипаници (морбили) вртоглаво пораснал на глобално ниво.

Истражување

Митот за поврзаноста меѓу МРП вакцината и аутизмот се појави во 1998 година, кога Ендру Вејкфилд објави свое истражување во медицинското списание „The Lancet“. Во 2010 година, нему му беше одземена лекарската дозвола, а следната година, тој ја повлече студијата откако се дозна дека тој ги променил податоците на 12 деца кои биле основа на истражувањето.

Анкета

Анкета
Каде ќе одите/бевте на одмор ова лето?
  • 25%
  • 6%
  • 6%
  • 7%
  • 3%
  • 3%
  • 12%
  • 12%
  • 26%
Се испраќа...

(Вкупно: 10189 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?