Trivial Pursuit: Жените се попаметни од мажите
Почетна » Новости » Занимливости » Trivial Pursuit: Жените се попаметни од мажите

Trivial Pursuit: Жените се попаметни од мажите

Со цел да ѝ стави крај на вечната дебата за тоа кој е попаметен – мажите или жените, американската компанија Хасбро создаде возбудлив онлајн натпревар наречен Trivial Pursuit.

Trivial Pursuit

Во текот на пет месеци, милиони луѓе од цел свет одговараа на прашања од различни области за да му помогнат на својот пол да стигне до победа.

Добрата вест е што натпреварот заврши и крајниот резултат е во корист на жените. Официјално на сајтот пишува: „Жените се попаметни од мажите!“.

Жените ја освоиле победата со точно одговорени 4 088 139 прашања, а мажите ќе мораат да се помират со загубата, затоа што одговориле точно на 4 077 569 прашања од историја, уметност, литература, географија и др.

Прашањата од категоријата забава биле најомилени кај жените и тие одговориле двојно повеќе вакви прашања од мажите, со успешност од 56,8%. Втора категорија во која жените најмногу ги покажале своите знаења била категоријата прашања „Наука и природа“.

Пораката од сајтот за мажите е: „Мажи... добар обид, но не доволно добар“, а за жените „Жени од цел свет... честито! Правото да се фалите е ваше!“.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 76%
  • 24%
Се испраќа...

(Вкупно: 18508 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?