TIME: Ангела Меркел е Личност на годината
Почетна » Новости » Занимливости » TIME: Ангела Меркел е Личност на годината

TIME: Ангела Меркел е Личност на годината

Германската канцеларка Ангела Меркел беше прогласена за Личност на годината од страна на угледното американско списание „Time“.

Ангела Меркел

„Ангела Меркел е најмоќната жена на светот, лидерот на државата која ја движи европската економија и која може да ја одреди судбината на најголемата бегалска криза по Втората светска војна. Таа исто така е научник кој обожава фудбал и наводно се плаши од кучиња“ – пишува списанието за германската политичарка.

Ангела Меркел Ангела Меркел Ангела Меркел Ангела Меркел Ангела Меркел

За да се искачи на челната позиција, Меркел остави зад себе имиња како Владимир Путин, Доналд Трамп и претседателот на Иран, Хасан Рухани. Меркел е четвртата жена што ја добива оваа титула, која Time ја доделува од 1927 година. Минатата година тоа признание беше резервирано за лицата кои стоеја зад борбата против еболата.

Ангела Меркел Ангела Меркел Ангела Меркел Ангела Меркел Ангела Меркел

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8694 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.