KFC - најдоброто пилешко во светот доаѓа во Македонија
Почетна » Новости » Занимливости » KFC - најдоброто пилешко во светот доаѓа во Македонија

KFC - најдоброто пилешко во светот доаѓа во Македонија

Што би направиле ако некој би дошол кај Вас и би ви кажал дека ќе го пробате најдобриот пилешки рецепт во светот? Таквата изјава ги возбудува сите, особено македонското население кое ќе биде маѓепсано од KFC, американската франшиза од САД која го има нај заштитениот таен рецепт за правење на пилешко во светот. Овој бренд моментално е еден од најголемите имиња во прехранбената индустрија, и ќе служи храна на македонскиот пазар од 14 септември во 14:00 часот во City Mall Skopje, и Palma Mall Tetovo.

KFC

Оригиналниот производ на KFC е пилешко пржено под притисок, зачинето со рецептот на Сандер’с од 11 билки и зачини. Компонентите на рецептот претставуваат значајна трговска тајна. Поголеми парчиња пилешко месо се сервираат во картонска „Кофичка“, која стана позната карактеристика на синџирот од страна на франшизата на Пит Харман во 1957 година.

Од раните 1990-ти, KFC го прошири своето мени за да понуди други производи како што е крцкаво пилешко филе, и други специјалитети од пилешко месо, гарнир како што се помфрит и пире од компири, десерти и безалкохолни пијалаци. KFC е познат по своите слогани „It’s Finger Lickin Good„, и таа изјава не може да биде поточна затоа што „Никој не прави пилешко како KFC“.

KFC

Сопственикот на франшизата кој е ангажиран да работи со KFC во Македонија има инвестициски план вреден повеќе од 10 милиони евра за наредните години. Во моментов KFC Македонија има 40 вработени во своите ресторани и 10 вработени во Дирекцијата. Ова семејство планира да порасне до вкупно 400 вработени во наредните 4 години во повеќе од 15 ресторани. Овие луѓе ќе имаат можност да се развиваат во една од најактивните индустрии на современиот глобален пазар.

Нашата цел е да ги поддржиме локалните добавувачи и компании за производство на сите состојки што ќе ги користиме во нашите ресторани, особено на пилешкото месо. Нашето партнерство со Витаминка веќе започна и тие ќе произведуваат за KFC Македонија.

Комерцијален текст

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 40%
  • 14%
  • 25%
  • 21%
Се испраќа...

(Вкупно: 9773 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.