Eucerin ELASTICITY+FILLER – најнов научен новитет за нега на кожата
Почетна » Новости » Занимливости » Eucerin ELASTICITY+FILLER – најнов научен новитет за нега на кожата

Eucerin ELASTICITY+FILLER – најнов научен новитет за нега на кожата

Еуцерин ја дополни колекцијата за нега на возрасна кожа со производите Eucerin ELASTICITY+FILLER.

Одделот за истражување и развој на Еуцерин постојано работи на унапредување на технологијата за борба против стареење на кожата и своите иновации овој пат ги имплементира во новата линија за нега на возрасна кожа Elasticity+Filler, којасе состои од дневна, ноќна крема и масло за нега на кожа на лице, врат и деколте, наменети за нега на возрасна кожа после 50тата година”, изјави пред претставниците од медиумите д-р Соња Петрушеска, стручен медицински соработник на Баерсдорф за Македонија.

Еуцерин

„После 50-тата година, освен постепеното истенчување на кожата заради намалената количина на еластин, колаген, масно ткиво и др. градбени состојки, доаѓа и до видно намалување на активноста на лојните жлезди, намалување на имунитетот и отпорноста кон УВ-те зраци, нарушување на микроциркулацијата на кожата. Резултат на тоа е посува и помалку еластична кожа на која брчките се сѐ подлабоки и која постепено го губи и природниот здрав сјај. Кај дел од луѓето како последица на претходно наведените промени на кожата, се јавува и видливо црвенило во предел на лицето. Потребите од негата на оваа кожа секако се големи. Производите од новата линија на Еуцерин – Elasticity+Fillerсе адаптирани за соодветна нега за кожа на оваа возраст. Со оваа нега ќе делуваме на враќањето на сјајот и убавиот тен на кожата, на еластичноста и тонусот на кожата и намалувањето на брчките”, додаде д-р Петрушеска.

Еуцерин Еуцерин

Станува збор за производи кои имаат уникатна комбинација на активни состојки. Хијалуронската киселина видно и брзо ги пополнува брчките, арктиинот делува стимулативно на синтезата на колаген во кожата со што го враќа тонусот на кожата, а силимаринот ја подобрува микроциркулацијата и води кон подобра еластичност и сјај на кожата, а се намалува и црвенилото на лицето кое е резултат на зголемената чувствителност на кожата кон УВ-те зраци заради истенченост на кожата.

Освен овие 3 активни состојки, во производите од линијата Elasticity+Filler има и арганово масло кое ја потхранува кожата во текот на ноќта. Тоа заедно со витаминот Е делува антиоксидантно, борејќи се ефикасно со слободните радикалите кои ја оштетуваат кожата. Elasticity+Filler кремот за дневна нега исто така, содржи и SPF15 со УВ филтер за дополнителна заштита од сончевите зраци, кои ги продлабочуваат брчките и го забрзуваат процесот на стареење на кожата.

Еуцерин

Бројните клинички студии ја докажуваат ефикасноста на Elasticity+Filler производите во борбата против знаците на стареење и целосно ги задоволуваат потребите за нега на возрасната кожа. Затоа, искористете ги последните новитети од науката и уживајте во својата кожа.

Комерцијален текст

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 10%
  • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1314 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.