Eucerin AtopiControl – колекција за нега на сува и раздразнета кожа
Почетна » Новости » Занимливости » Eucerin AtopiControl – колекција за нега на сува и раздразнета кожа

Eucerin AtopiControl – колекција за нега на сува и раздразнета кожа

Комерцијален текст

Сувата кожа е проблем што го имаат многумина, а кај дел од луѓето се појавува и атопичен дерматитис кој се манифестира како црвенило и воспаление на кожата. Се проценува дека околу 15 до 20 проценти од населението е склоно кон развивање на ваквата состојба на кожата. Тоа е последица како на надворешни (егзогени), така и на внатрешни (ендогени) фактори. Уште полошо е што ваквата појава делува негативно на психата, а луѓето со атопичен дерматитис се чувствуваат непривлечни и се затвораат во себе.

Eucerin AtopiControl

Сувата и раздразнета кожа налага специфична нега и хигиена, децидни се стручњаците. При секојдневното чистење и нега на ваквата кожа, според дерматолзоите, од особена важност е постигнувањето на нејзина оптимална рехидратација и поттикнувањето на регенеративниот процес на нарушената липидна кожна бариера. Токму затоа, сувата и воспалена кожа треба да се измиваат само кога е потребно, а на лицата со ваква кожа им се препорачува да внимаваат при туширањето и да внимаваат во употребата на најразлични козметички производи кои уште повеќе ја влошуваат состојбата со кожата.

Eucerin AtopiControl колекцијата се состои од внимателно одбрани козметички производи кои се грижат за сувата и чувствителна кожа, како и за атопичната кожа во текот на неактивните фази и кога се појавуваат црвенила. За секој од овие производи е клинички и дерматолошки докажано дека помага при намалување на сувоста на кожата и развојот на воспалението, истовремено ублажувајќи го чешањето.

Eucerin AtopiControl

Основните лосиони и креми за тело содржат комбинација од омега-6 масни киселини и ликофалкон А, антибактериски деканедиол и Menthoxypropanediol, кои помагаат за пополнување на кожата, ја обновуваат нејзината природна бариера, правејќи ја повеќе еластична. Истовремено, Eucerin AtopiControl интензивно ја хидрира кожата, помага да се намали грубоста, оптегнатоста на кожата и чешањето, симптоми поврзани со атопичната кожа.

Производите за активна нега ја вклучуваат и Eucerin AtopiControl кремата за акутна нега. Нејзините состојки значително помагаат да се подобри изгледот на кожата за време на фазите на воспаленија и да се намали времетраењето на терапијата со хидрокортизонот за време на воспаленија. Eucerin AtopiControl кремот за акутна нега не е фармацевтски производ и не е замислен за да замени некој друг производ. Oвие производи се компатибилни со атопичната кожа.

Производите Eucerin AtopiControl не содржат бои и парфеми, кои дополнително ја дразнат кожата.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 58%
Се испраќа...

(Вкупно: 1577 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.