9-годишен сликар ќе стане милионер
Почетна » Новости » Занимливости » 9-годишен сликар ќе стане милионер

9-годишен сликар ќе стане милионер

Киерон Вилијамсон е момче со вистински талент за сликање. 9-годишниот уметник кој е нарекуван Мини Моне наскоро ќе стане милионер.

Неговата последна колекција од 24 уметнички дела била продадена за 250.000 фунти (316.000 евра). Купувачи од различни страни на светот ги разграбале неговите слики за само 15 минути.

Киерон додека сликаКиерон додека слика

Младиот уметник ентузијаст започнал да слика пред 4 години, за време на првиот летен одмор со родителите. Претходно само ги боел диносаурусите кои неговите родители ги цртале за него.

Слика на Киерон

Во август 2009 година, сликите на малиот гениј за првпат биле покажани во јавност, а Киерон веднаш станал глобална сензација. Првите 19 слики на Киерон биле продадени за 17.700 евра, а само три месеци подоцна неговата втора колекција уметнички слики била распродадена за само 14 минути за 21.500 евра.

Слика на Киерон

Во јули 2010 Киерон заработил речиси 190.000 евра, а во ноември минатата година за 10 минути и 50 секунди распродал уште една колекција за 134.000 евра.

Наскоро „малиот Моне“ ќе објави за продажба 10 нови слики кои се верува дека ќе достигнат вкупна цена од 126.500 евра.

Слика на Киерон Слика на Киерон

Пред да стане славен, Киерон со неговите родители живеел во куќа под кирија, но по големиот успех собрал доволно средства за да можат да се преселат во прекрасен дом.

„Неговите слики продолжуваат да напредуваат и да се подобруваат, но тој сè уште е нормално момче. Повеќе не станува во 6 наутро за да слика пред да замине на училиште. Преферира да гледа ТВ и да си игра, но сè уште сака да слика и прави 2-3 слики неделно. Она што нам ни е важно е тој да остане балансиран и поврзан со врсниците“ – изјавила неговата мајка Мишел, која напишала книга за успехот на својот син.

Слика на Киерон Слика на Киерон Слика на Киерон

Кога Киерон бил прашан дали му значи што наскоро ќе го заработи првиот милион во животот, тој одговорил: „Не баш“.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 8612 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.