80-годишен пар ја прослави 57-годишнината од бракот со завршување на маратон држејќи се за раце
Почетна » Новости » Занимливости » 80-годишен пар ја прослави 57-годишнината од бракот со завршување на маратон држејќи се за раце

80-годишен пар ја прослави 57-годишнината од бракот со завршување на маратон држејќи се за раце

Сопруг и сопруга кои имаат по 80 години на несекојдневен начин ја одбележаа 57-годишнината од бракот. Долгогодишните партнери од Ирска наместо со романтична вечера во ресторан, прославија со тоа што завршија маратон држејќи се за раце.

Брачен пар

Во далечната 1986 година, Џо и Кеј О’Реган го завршиле својот прв маратон заедно, поминувајќи ја целта држејќи се за раце, а сега го повторија тоа во Лондон трчајќи на патека од 800 метри, со што привлекоа големо внимание.

Џо изјавил дека биле изненадени од вниманието кое го добиле. „Ние не сме специјални или извонредни. За нас, трчањето е само нешто што го правиме“ – изјавил тој. „Јас можеби изгледам како да имам 80 години, но не се чувствувам така“ – додал Џо.

Брачен пар Брачен пар

Ова е 113-ти маратон во кој има учествувано Кеј. Таа има победено 4 пати на маратони во Ирска на 60, 65, 70 и 75-годишна возраст.

Брачен пар Брачен пар

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5981 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“