525 милиони нови дрвја од генерација: Учениците од Филипини мораат да засадат по 10 дрвја за да завршат школо
Почетна » Новости » Занимливости » 525 милиони нови дрвја од генерација: Учениците од Филипини мораат да засадат по 10 дрвја за да завршат школо

525 милиони нови дрвја од генерација: Учениците од Филипини мораат да засадат по 10 дрвја за да завршат школо

Сенатот на Филипини воведе нов закон со кој ќе ги вклучува учениците и студентите во заштитата и одржувањето на животната средина.

Имено, сите ученици од основно и средно училиште и сите студенти ќе треба да засадат по 10 дрвца доколку сакаат да дипломираат.

Засадување дрвја

Најмладите најмногу ќе ги чувствуваат последиците од глобалното затоплување, па затоа со оваа иницијатива, тие ќе бидат вклучени во справувањето со климатските промени и ќе имаат можност да „изградат“ позелена и поздрава средина за нивната генерација и сите идни генерации.

Филипини е архипелашка земја во Југоисточна Азија, која се состои од 7.641 острови. Доколку правилно се имплементира овој закон, се очекува вкупно 525 милиони дрвја да бидат засадени од една генерација.

„Со над 12 милиони ученици кои завршуваат основно, речиси 5 милиони ученици кои завршуваат средно школо и околу 500.000 студенти кои дипломираат секоја година, оваа иницијатива, ако правилно се имплементира, ќе осигури секоја година да се засадуваат најмалку 175 милиони нови дрвца“ – изјавил конгресменот Гари Алехано.

Засадување дрвја

Филипини во огромна мера се соочува со нелегално сечење на шумите, со што во изминатите децении шумската покривка од 70% се намалила на 20%.

Локалните непрофитни организации ќе помагаат во спроведувањето на новиот закон со избирање ендемични видови дрвја и соодветни локации за засадување.

Засадување дрвја Засадување дрвја

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3654 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?