4 нешта со кои мажите им ја убиваат желбата за секс на жените
Почетна » Новости » Занимливости » 4 нешта со кои мажите им ја убиваат желбата за секс на жените

4 нешта со кои мажите им ја убиваат желбата за секс на жените

Минатиот месец канадски истражувачи објавија податоци кои укажуваат на тоа дека желбата за секс на жените во долга врска се намалува со текот на времето, а желбата за секс на мажите останува иста.

Проблеми во спалната

Со цел да открие барем дел од причините кои го предизвикуваат тоа, машкото списание Men’s Health побара мислење од експерти. Еве со кои постапки мажите го намалуваат женското либидо:

  1. Го игнорираат изгледот на својата партнерка. „Момците во долга врска се склони помалку да забележуваат кога нивната партнерка изгледа убаво, а желбата за секс кај жените во голема мера е поврзана со чувството на самодоверба“ – изјавил докторот на науки Јан Кернер, кој ги советува мажите почесто да им даваат комплименти на своите сакани за тие да можат да почувствуваат дека се секси.
  2. Вршат притисок врз својата партнерка за доживување на оргазам. „Добриот секс се темели на поврзаност и сензуално задоволство, а не на бројот на доживеани оргазми“ – вели Манија Робинсон. Таа ги советува мажите да не им поставуваат на жените прашања поврзани со оргазам и да бидат опуштени, бидејќи тоа е добро и за нивната ерекција и за либидото на нивната партнерка.
  3. Го споредуваат реалниот секс со порното. Експертите велат дека сексот во реалниот живот не е како во порно филмовите, па луѓето не треба да си создаваат нереална претстава за сексуалниот однос. Експертите ги советуваат мажите дека не е препорачливо сè што виделе на филм да го префрлат во реалност, бидејќи понекогаш може да не е безбедно, а понекогаш може да им е одбивно на нивните партнерки.
  4. Ги запоставуваат бакнежите и прегратките. Мажите кои се во подолга врска веднаш скокаат кон сексуалниот акт и забораваат на предиграта. Тие често го игнорираат фактот дека сексуалната возбуда кај жените се појавува постепено и дека малите нешта како милувања, прегратки и бакнежи ја будат и зголемуваат возбудата кај нивните партнерки.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 13%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4215 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.