22-годишна келнерка доби бакшиш од $1000 за да му обезбеди подобар живот на синот
Почетна » Новости » Занимливости » 22-годишна келнерка доби бакшиш од $1000 за да му обезбеди подобар живот на синот

22-годишна келнерка доби бакшиш од $1000 за да му обезбеди подобар живот на синот

Келнерка од Ларго, Флорида, доби великодушен бакшиш од муштерии за да му обезбеди подобри услови за живеење на својот син.

Кари Ванардој работела на две работни места за да заработи повеќе пари и да ги инвестира во поголем стан.

Повозрасен пар кој појадувал во ресторанот „WingHouse“, се обидувал да ја запознае подобро 22-годишната девојка која ги служела. Кери, која е и студентка, малку по малку им ја раскажала својата животна приказна. Сочувствувајќи со пожртвуваната мајка, тие решиле да ѝ помогнат. Парот ја наградил Кари со бакшиш од 1000 долари.

Кари Ванардоу

„Прво мислев дека е бакшиш од 10 долари, но кога ги видов сите тие нули се шокирав“ – рекла изненадено Кари, бидејќи сметката била само 29 долари.

Изненадена од тоа што се случило, Кари со солзи во очите прашала дали може да ги прегрне како знак на благодарност. Жената со големо срце ѝ рекла дека таа ѝ е ангел-чувар и ѝ оставила телефонски број за да ги контактира во случај ако ѝ затреба нешто во животот.

Кари Ванардоу

Среќната келнерка со својот сакан и синчето се вселиле во нов поголем стан и планираат да му испратат фотографии на дарежливиот пар. „Тие треба да видат за што беа искористени нивните пари. Многу нè усреќија“ – вели Кери.

Ова не било прв пат добродушниот пар да остави толку голем бакшиш. Претходно тие ѝ имале подарено 500 долари на друга келнерка.

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 32%
  • 11%
  • 57%
Се испраќа...

(Вкупно: 1813 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.