10 најдобри градови за живеење во светот за 2018 година
Почетна » Новости » Занимливости » 10 најдобри градови за живеење во светот за 2018 година

10 најдобри градови за живеење во светот за 2018 година

Виена е најдобар град за живеење за 2018 година според најновото истражување на „Економист“.

Најдобри градови

Мелбурн, кој седум години стоеше на врвот на листата, сега го зазеде второто место.

„Иако и кај Мелбурн и кај Виена беше забележано подобрување во изминативе шест месеци, зголемувањето на рејтингот на Виена, особено во категоријата стабилност, беше доволен за да го надмине Мелбурн“ - велат од „Економист“.

Вкупно 140 градови беа рангирани од Economist Intelligence Unit врз база на кластер од фактори како политичка и социјална стабилност, здравство, криминал и образование.

Во првите 10 влегоа три градови од Австралија и три од Канада. Виена и Копенхаген се европските градови кои се најдоа на челните позиции.

Дамаск во Сирија беше рангиран на последното место.

Еве кои се најдобрите градови:

1. Виена, Австрија

Најдобри градови

2. Мелбурн, Австралија

Најдобри градови

3. Осака, Јапонија

Најдобри градови

4. Калгари, Канада

Најдобри градови

5. Сиднеј, Австралија

Најдобри градови

6. Ванкувер, Канада

Најдобри градови

7. Токио, Јапонија

Најдобри градови

8. Торонто, Канада

Најдобри градови

9. Копенхаген, Данска

Најдобри градови

10. Аделаида, Австралија

Најдобри градови

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 76%
  • 24%
Се испраќа...

(Вкупно: 18370 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?