1 човек, 750 кучиња: Србин спасува кучиња во Ниш кои никој не ги сака, им дава засолниште и безусловна љубов
Почетна » Новости » Занимливости » 1 човек, 750 кучиња: Србин спасува кучиња во Ниш кои никој не ги сака, им дава засолниште и безусловна љубов

1 човек, 750 кучиња: Србин спасува кучиња во Ниш кои никој не ги сака, им дава засолниште и безусловна љубов

Србин ќе ви ја врати вербата во човештвото.

Саша Пешиќ спасува кучиња на улиците на Ниш кои никој не ги сака, давајќи им засолниште, храна, нега и безусловна љубов. Досега, тој има спасено повеќе од 1.200 бездомни кучиња, од кои повеќе од 400 се вдомени. Во моментов, во „Sasha’s Shelter“ има околу 750 кучиња.

Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ

Пешиќ го создал засолништето во 2008 година откако пронашол четири напуштени кученца на пат кон дома. Тој веднаш решил да им помогне, а тоа негово добро дело низ годините довело до уште стотици спасувачки мисии.

Заедно со уште шест други волонтери, Саша им помага на сите бездомни кучиња без исклучок. Тој им ги знае имињата на секое едно од нив, ги вакцинира, стерилизира и им поставува микрочип, потпирајќи се само на донации кои ги собира главно преку интернет од лица од целиот свет.

Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ

„Проблемот тука е во системот и во институциите кои би требало да се погрижат за ова. Другиот проблем е во неодговорноста на сопствениците кои не ги кастрираат нивните кучиња и ги оставаат надвор кога ќе престанат да ги сакаат. Причините се повеќе од ‘Имаме бебе и не можеме да се грижиме за кучето’ до ‘Не ми треба повеќе’“ – објаснува Саша.

Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ Саша Пешиќ

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 2985 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?