Шкотска станува првата земја во која менструалните производи се бесплатни
Почетна » Новости » Занимливости » Шкотска станува првата земја во која менструалните производи се бесплатни

Шкотска станува првата земја во која менструалните производи се бесплатни

Шкотска ѝ кажува збогум на менструалната сиромаштија.

Шкотскиот парламент едногласно го изгласа предлог-законот со кој на целата нација ѝ се овозможува пристап до бесплатни менструални производи.

Менструални производи

Предлог-законот беше претставен од политичарката Моника Ленон минатата година, а беше изгласан синоќа. Менструалните производи ќе бидат достапни во сите јавни установи, вклучително и во училиштата и факултетите низ целата земја.

„Кампањата е поддржана од широка коалиција од трговски сојузи, организации на жени и добротворни организации. Шкотска нема да биде последната земја која ја остава менструалната сиромаштија во историјата“ – вели Монка Ленон. „Ова е сигнал за светот дека може да се постигне бесплатен универзален достап до менструални производи“ – додава таа.

Во текот на нивниот живот, жените просечно 7 години имаат менструација, но многу од нив не можат да си ги дозволат основните менструални производи и производи за лична хигиена.

Менструални производи

Се проценува дека шкотската влада треба да оддели околу 10 милиони евра годишно до 2022 година за спроведување на новиот закон.

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10479 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.