Фудбалски клуб го исполни стадионот со 15.000 мечиња, ги продаде сите и парите ги донира за истражувања на ракот кај децата
Почетна » Новости » Занимливости » Фудбалски клуб го исполни стадионот со 15.000 мечиња, ги продаде сите и парите ги донира за истражувања на ракот кај децата

Фудбалски клуб го исполни стадионот со 15.000 мечиња, ги продаде сите и парите ги донира за истражувања на ракот кај децата

Холандскиот фудбалски клуб „Heerenveen“ на доста впечатлив начин се обиде да ја подигне свеста за ракот кај децата и да придонесе во борбата со болеста.

За време на натпреварот со фудбалскиот клуб „Emmen“, спортскиот тим постави 15.000 плишени мечиња на седиштата од трибините како „навивачи“. Истите тие мечиња подоцна беа поставени на аукција и со нивната продажба беа собрани 230.000 евра.

Финансиските средства фудбалскиот клуб ги донираше во добротворна организација за истражување на ракот кај децата.

мечиња мечиња

Секое мече претставува дете болно од рак во Холандија.

мечиња мечиња мечиња мечиња

ВИДЕО:

мечиња мечиња

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 13%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 3584 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.