ФОТО: Колоритните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот 2013
Почетна » Новости » Занимливости » ФОТО: Колоритните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот 2013

ФОТО: Колоритните скулптури на Фестивалот на мразот и снегот 2013

Милиони посетители секоја година остануваат маѓепсани од снежните скулптури во Харбин, Североисточна Кина, каде се одржува Меѓународниот фестивал на мразот и снегот.

Вчера беше големото отворање на 29. издание на фестивалот. До наредниот месец посетителите ќе имаат можност да уживаат во над 2.000 скулптури направени од снег и мраз.

Најголемата снежна скулптура е долга 120 метри, додека „Кристалниот замок“ направен од мраз е висок 48 метри.

Скулптурите изгледаат волшебно во текот на ноќта, кога се осветлени од светла во различни бои.

Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот Меѓународниот фестивал на мразот и снегот

Погледнете видео од ледените скулптури:

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 20010 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?