Почетна » Новости » Занимливости » Софија, Лука, Јана... Еве кои се најпопуларните имиња за бебиња во Македонија

Софија, Лука, Јана... Еве кои се најпопуларните имиња за бебиња во Македонија

Кога доаѓа нов член на семејството многу парови влегуваат во дилемата какво име да изберат за новороденчето.

Листа од Државниот завод за статистика ни открива кои имиња беа најпопуларни во Македонија во изминатата година.

Името Јана, кое убедливо беше на првото место изминатите години, сега се симна на второто место и на врвот застана Софија.

Во категоријата машки имиња повторно најмногу се истакна Лука.

Најпопуларни имиња за бебиња во Македонија

Дознајте кои имиња се во тренд во нашата држава:

Машки Женски
1. Лука Софија
2. Михаил Јана
3. Дамјан Хана
4. Јаков Ана
5. Јован Мила
6. Давид Ева
7. Петар Сара
8. Марко Јована
9. Матеј Бисера
10. Алексеј Марија

Анкета

Анкета
Каде на летен одмор годинава?
  • 10%
  • 41%
  • 17%
  • 32%
Се испраќа...

(Вкупно: 3436 гласа)

Цитат

ПЕЈ како никој да не те слуша, ЉУБИ како никогаш да не си бил повреден, ТАНЦУВАЈ како никој да не те гледа и ЖИВЕЈ како на Земјата да е рај.

Непознат автор

Виц

Разговараат сопруг и сопруга:

Тој: Пак ми ја имаш „исчистено“ сметката.

Таа: Па да, затоа што те сакам.

Тој: Каква врска имаат парите со љубовта?

Таа: Знаеш како велат - Чиста сметка, долга љубов.