Слика за пожртвуваноста на докторите: Татко „живее“ во шатор во гаражата за да го заштити семејството од коронавирусот
Почетна » Новости » Занимливости » Слика за пожртвуваноста на докторите: Татко „живее“ во шатор во гаражата за да го заштити семејството од коронавирусот

Слика за пожртвуваноста на докторите: Татко „живее“ во шатор во гаражата за да го заштити семејството од коронавирусот

Докторите кои се секојдневно изложени на коронавирусот, преземаат драстични мерки за да ги заштитат своите семејства, бидејќи големи се шансите и самите да се носители.

Додека некои од нив живеат во одделни станови, татко од Калифорнија си постави шатор во гаражата, каде се само-изолира.

Посветениот пулмолог спие и јаде таму за да ги заштити сопругата и ќеркичката.

Доктор

„Јас сум пулмолог и се грижам за критично болните лица од КОВИД-19. Доброволно избрав да бидам бездомник за да го заштитам семејството, во случај јас да се заразам и да го донесам вирусот дома. Поминав една ноќ во автомобилот, потоа 4 ноќи во соба во болницата. На петтиот ден, сопругата дојде до идеја да живеам во шатор во нашата гаража. Па, еве ме. Мојот дом за ХХ недели и месеци.“

„Вие можете да ми помогнете мене и на другите медицински лица со тоа што ќе ОСТАНЕТЕ ДОМА. САМО НАПРАВЕТЕ ГО ТОА. Никој не е премногу кул за да остане дома. Никој не е премногу здрав за да се разболи. СЕДЕТЕ ДОМА и помогнете во спречувањето на ширењето на вирусот. Безброј доктори, медицински сестри и други медицински лица работат напорно за да го спасат ВАШИОТ ЖИВОТ. Најмалку што можете да направите е да останете дома за да можеме ние, исто така, еден ден да си одиме дома кај нашите сакани - пишува докторот во описот на фотографиите.

Доктор Доктор Доктор Доктор

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6558 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“