Сертифицирана заштитна маска за вистинска заштита за вас и вашите најмали
Почетна » Новости » Занимливости » Сертифицирана заштитна маска за вистинска заштита за вас и вашите најмали

Сертифицирана заштитна маска за вистинска заштита за вас и вашите најмали

Од започнување на пандемијата, заштитните маски претставуваат дел од опремата за лична заштита од Covid-19 вирусот. Со правилно носење на маските, придонесувате за забрана за директен влез на аеросоли, честички, бактерии, вируси во устата или носот.

Но, со појавата на новиот британски сој на Covid-19, многу европски земји започнаа со заострување на мерките за лична заштита со препорака за носење на заштитни маски со ФФП2 ниво на заштита, на сите јавни простори на отворено или затворено. Маските со ФФП (filtering face piece) ниво на заштита го заштитуваат оној што ја носи маската со спречување на влегување на мали честички, додека маските со сертификат ФФП2 го спречуваат вдишувањето на најмалку 94% од аеросолите.

Д-р Фреи маска

Д-р Фреи протект, швајцарски бренд, креираше заштитни маски за повеќекратна употреба со сертифицирана заштита од типот ФФП2 кои заштитуваат од продирање на капки плунка, големи честички прашина, аеросоли и полен. Маските се изработени со 3 заштитни слоја на ткаенина која не ја иритира кожата и има TC –BAC заштитна технологија со нано сребрени јони. Дополнително, маските имаат вградена абс валва за издишување, валва која исто така го олеснува дишењето и дозволува влагата на издишаниот воздух да излезе слободно.

Д-р Фреи маска

Дополнителните придобивки од Д-р Фреи маските се 2 прилагодливи ластици со кои нема да имате стегање на вашите уши или глава. Маските можете да ги најдете во две големини, погодни за возрасни и за деца.

Маските може да се перат и до 10 пати со рачно или машинско перење на температура до 40С. А препорачаното време на носење пред перење изнесува 8 часа, во зависност од загаденоста на околината.

Главниот увозник и Дистрибутер за Македонија компанијата Кенди Доо Скопје, обезбеди достапност на заштитните маски на голема мрежа на продажни локации низ државата. Но секако истите можете да ги најдете и нарачате преку електронската продавница на http://www.kendy.mk/kendy-pharma-online-apteka-vitamini-gel-bolka/mask-kovid-protection

Комерцијален текст

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 734 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.