Свештеник ги прска верниците со детско пиштолче, бизарни капи... Смешни начини за социјално дистанцирање
Почетна » Новости » Занимливости » Свештеник ги прска верниците со детско пиштолче, бизарни капи... Смешни начини за социјално дистанцирање

Свештеник ги прска верниците со детско пиштолче, бизарни капи... Смешни начини за социјално дистанцирање

Светот полека ја прифаќа новата нормала и се навикнува да живее со коронавирусот.

Додека многу ресторани, кафулиња и фирми пронајдоа добри начини за заштита, не се малку и оние кои на бизарни начини се обидуваат да го одржат препорачаното растојание помеѓу луѓето.

Ресторан во Мериленд ги принудува своите посетители да користат посебни маси со гуми. На влезот, секоја личност мора да си обезбеди своја маса.

Сопственикот на угостителскиот објект изјавил дека набавени се само 10 такви маси, за да се почитува и лимитот од 10 личности во еден ресторан истовремено.

Бизарни начини за одржување дистанца

Голем хит на социјалните мрежи се фотографии од свештеник кој со детско пиштолче ги прска со света вода верниците кои минуваат покрај него во автомобили.

Бизарни начини за одржување дистанца Бизарни начини за одржување дистанца

Кафуле во Германија им дава на гостите смешни капи на кои се поставени сунѓери за пливање.

Бизарни начини за одржување дистанца

Сличен начин за одржување на растојание помеѓу учениците применува и училиште во Кина.

Бизарни начини за одржување дистанца

Ресторан во Сиднеј постави луѓе од картони на масите за просторот да изгледа исполнет и муштериите да не се чувствуваат чудно затоа што седат во празен ресторан.

Бизарни начини за одржување дистанца Бизарни начини за одржување дистанца Бизарни начини за одржување дистанца

Ваква тактика применува и ресторан во Тајланд, каде има поставено играчки панди на столовите на секоја маса.

Бизарни начини за одржување дистанца Бизарни начини за одржување дистанца Бизарни начини за одржување дистанца Бизарни начини за одржување дистанца

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 64%
  • 36%
Се испраќа...

(Вкупно: 6796 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“