Свежа нијанса за нови почетоци: Ова е бојата на 2017 година
Почетна » Новости » Занимливости » Свежа нијанса за нови почетоци: Ова е бојата на 2017 година

Свежа нијанса за нови почетоци: Ова е бојата на 2017 година

Избрана е бојата која ќе ја одбележи 2017 година!

Зелена нијанса наречена „Greenery“ ќе доминира во претстојната година. Освежителна и ревитализирачка, оваа нијанса е симбол на нови почетоци.

„Знаеме во каков свет живееме: свет кој е стресен и многу напнат. Ова е бојата на надежта и на нашата врска со природата“ – изјави Леатрис Ајсмен, извршен директор во Pantone.

Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery Greenery

Бојата на годината која ја одредува Pantone има големо влијание не само во модната и козметичката, туку и во сите други гранки на индустријата. Pantone е една од најголемите компании за производство на бои, а позната е по својот систем за стандардизација на боите.

Колоритна историја

„Розов кварц“ (Rose Quartz) и „Спокојство“ (Serenity) беа боите избрани за годината што изминува, додека во 2015 година владееше „Марсала“ (Marsala).

Greenery Greenery Greenery

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 73%
  • 27%
Се испраќа...

(Вкупно: 19987 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?