Рапунзел од реалноста: Украинка со коса долга 180 см е хит на интернет
Почетна » Новости » Занимливости » Рапунзел од реалноста: Украинка со коса долга 180 см е хит на интернет

Рапунзел од реалноста: Украинка со коса долга 180 см е хит на интернет

Алена Кравченко постојано привлекува нови обожаватели на социјалните мрежи со својата коса долга 180 сантиметри.

Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко

34-годишната Украинка, која е мајка на 7-годишни близначки, посветено ја расте и негува својата коса од 5-годишна возраст и нема намера да престане. Таа вели дека љубовта кон долгата коса ја наследила од мајка си.

„Уште во детството мајка ми ми велеше дека долгата плетенка ја краси жената, а нејзините зборови живеат во моето срце и мојата душа цел живот. Мојата љубов за мојата плетенка е толку силна што ниту во една секунда не сум помислила на скратување на косата. Не можам да се гледам ниту да се замислам со кратка коса или со друга боја на косата“ – вели Алена.

Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко

Алена минимално ги потстрижува врвовите на нејзината коса двапати годишно. Таа ја мие косата еднаш неделно и секогаш ја суши на природен начин. „Главното нешто што никогаш не го правам: Не ја сушам мојата коса со фен, не користам пегли за коса, не ја чешлам косата мокра. Ја мијам еднаш неделно, користам природни маски, различни топови на масла за нега на косата, а основната нега е со професионална козметика.“

Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко

„Кога луѓето ќе ја видат должината на мојата коса, тие не можат да си го скријат ентузијастичкиот израз и емоциите, многу е убаво. Многумина ми велат и дека тоа е многу невообичаено и убаво во денешно време.“

„Моите следбеници се најдобри и секогаш ме восхитуваат со нивните позитивни и добри коментари кон мене. Многу мажи ѝ се одушевуваат на мојата коса и сакаат да се запознаат и да патуваат со мене, ме канат да ја посетам нивната земја... Најчесто не одговарам на пораките за да не им давам лажна надеж на мажите“ – вели Кравченко.

Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко

На сите оние кои сакаат да имаат долга убава коса Алена им порачува: „Основната тајна за долга убава коса е големата желба да имате ваква убавина. Не смеете да се сомневате ниту за момент. Колку повеќе ја сакате и штитите косата, толку поздрава и поубава ќе биде таа за возврат“.

Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко Алена Кравченко

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 16%
  • 20%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 10552 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.