Продорни сини очи: Индонезиското племе со невообичаени очи поради генетска мутација
Почетна » Новости » Занимливости » Продорни сини очи: Индонезиското племе со невообичаени очи поради генетска мутација

Продорни сини очи: Индонезиското племе со невообичаени очи поради генетска мутација

Фотографии од индонезиско домородно племе со невообичаено сини очи станаа хит на интернет.

Корчнои Пасарибу имаше можност да ги запознае домородците од племето кое живее на островот Бутон и да ја документира нивната уникатност. Некои од нив имаат генетска мутација позната како Варденбургов синдром, која им дава впечатлива сина боја на очите. Понекогаш, овој синдром води до хетерохромија, или различна боја на очите, но и до губење на слухот.

Бронзениот тен на луѓето од ова племе придонесува нивните очи да бидат уште поизразени.

Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу Корчнои Пасарибу

Анкета

Анкета
Каков е вашиот став за вакцина против КОВИД-19?
  • 14%
  • 22%
  • 65%
Се испраќа...

(Вкупно: 4941 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.