Прекрасно: Колоритна инсталација со желби и пораки за 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид
Почетна » Новости » Занимливости » Прекрасно: Колоритна инсталација со желби и пораки за 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

Прекрасно: Колоритна инсталација со желби и пораки за 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид

На 9 ноември Берлин ја прослави 30-годишнината од падот на Берлинскиот ѕид, кој 28 години и еден ден беше симбол на Студената војна и Железната завеса. Падот се случи ненадејно во 1989 година и тоа беше првиот чекор кон повторно обединување на Германија.

Највпечатливиот дел од овогодишната прослава беше уметничката инсталација со 120.000 ленти наречена „Visions in Motion“ пред Бранденбуршката порта.

Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин

Инсталацијата долга три километри беше еден вид симбол на единството на германскиот народ, а е дело на Poetic Kinetics. На една четвртина од лентите беа испишани пораки со честитки, желби и надежи не само од Германци, туку и од лица од целиот свет.

Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин Берлин

Видео

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 4115 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?