Прв куп на Македонија за сценски изведувачи
Почетна » Новости » Занимливости » Прв куп на Македонија за сценски изведувачи

Прв куп на Македонија за сценски изведувачи

На 7 март, во просториите на Националната Опера и Балет ќе се одржи првиот Куп на Македонија за сценски изведувачи, посветен на сценските уметности: глума, пеење, танц, уметничка гимнастика, акробатика, жонглирање, илузионизам.

Досега најпрестижниот уметнички шампионат кој ги отвора вратите кон светските театарски и фестивалски сцени е дел од светската иницијатива „Metodo Pass“ која го застапува терминот - сценски изведувач и е присутна помеѓу најголемите Европски Нации кои се натпреваруваат на своите национални првенства.

Куп на Македонија за сценски изведувачи

Учесниците на првиот Куп на Македонија, од сите уметнички дисциплини, со возраст над 6 години, ќе се натпреваруваат СОЛО, во ДУО, во помали состави од 3 - 5 натпреварувачи или поголеми ансамбли со неограничен број на изведувачи. Сите перформанси ќе бидат дел од официјалниот YouTube канал на Metodo Pass.

Натпреварувачите ќе се борат за многу вредни награди, интернационални стипендии и медали (злато, сребро и бронза), а финалистите ќе ја претставуваат својата нација на големото Европско Финале кое ќе се одржи во од 7 - 12 Април, во Рим, 2020 година, на сцената на најголемото филмско студио во Европа Cinecitta World.

Таму пак, нашите најталентирани уметници ќе бидат во трка за: стипендии за Бродвеј Musical Academy во Њујорк, стипендии за Лондон, Ница и ширум Италија, многу музички договори, договори за вработување, учество во интернационални ТВ шоуа и многу други несекојдневни награди и прилики.

Куп на Македонија за сценски изведувачи

Бидете дел од најуникатниот уметнички хепенинг кај нас и трасирајте го патот на вашата кариера кон светските сцени.

Куп на Македонија за сценски изведувачи Куп на Македонија за сценски изведувачи Куп на Македонија за сценски изведувачи Куп на Македонија за сценски изведувачи

ВИДЕО

7 Март - Националната Опера и Балет.

Информации и пријавување на тел: 075 323 352 и 070 366 926.

На E-mail адресата: metodopassmacedonia@gmail.com

Или на fb:Metodo Pass – Macedonian Cup

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3664 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?