„Порцелански“ патики на adidas кои се очекува да се продадат за 1 милион долари
Почетна » Новости » Занимливости » „Порцелански“ патики на adidas кои се очекува да се продадат за 1 милион долари

„Порцелански“ патики на adidas кои се очекува да се продадат за 1 милион долари

Спортскиот бренд adidas се здружи со реномираниот производител на порцелан Meissen и заедно создадоа порцелански патики кои се очекува да се продадат на аукција за милион долари.

adidas adidas adidas adidas

Ако се достигне очекуваната цена, тоа ќе биде нов рекорд за продажна цена на патики. Претходниот рекорд беше поставен во август, кога патики на Nike носени од Мајкл Џордан беа продадени за 615 илјади долари.

Кожните спортски обувки се рачно обоени од Meissen и покриени со порцелан. Уникатните патики се тешки точно 950 грама, а биле изработувани цели шест месеци во Германија.

adidas adidas adidas adidas adidas adidas adidas adidas

Онлајн аукцијата на Sotheby’s, на која ќе се продаваат патиките „ZX8000 Porcelain“, ќе се одржи од 7 до 16 декември. Средствата од продажбата ќе бидат наменети за музејот „Бруклин“.

Meissen е најстариот производител на порцелан во Европа и постои од 1710 година.

adidas adidas

Видео

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 687 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.