Пар драстично ослабе до непрепознатливост пред свадбата, само невестата стопи 60 килограми
Почетна » Новости » Занимливости » Пар драстично ослабе до непрепознатливост пред свадбата, само невестата стопи 60 килограми

Пар драстично ослабе до непрепознатливост пред свадбата, само невестата стопи 60 килограми

Мери Џејн со години се измачувала со вишокот килограми, но со посветеност и силна волја успеала да стигне до здрава тежина токму пред свадбата.

Пресвртна точка билo нејзиното патување со свршеникот Алекс во животинското кралство на Дизни. Кога парот ги разгледал фотографиите од авантурата, сфатил дека треба да заборави на изговорите и да започне да слабее.

Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс

Заедно тие започнале да ги евидентираат внесените калории, а една година по промената во исхраната, Мери Џејн започнала и да вежба.

„Стратешки ги планирав оброците за да извлечам максимум од калориите. Тоа стана како игра за мене. Станав помудра поради желбата да јадам повеќе храна“ - објаснила таа.

Резултатите се зачудувачки. Намалувајќи 34 килограми, тој си ја постигнал целта по само 12 месеци, а таа, за две години ослабела 61 килограм.

Мери Џејн и Алекс

На фотографиите „пред и потоа“ на Instagram, разликата е повеќе од очигледна. „И јас сум шокирана како вас дека ова е истата личност. Бев исмејувана и малтретирана поради мојата тежина, имав ужасна нездрава врска со храната и не верував дека моето тело може да биде фит и здраво – а еве ме сега. Ако јас можев да се променам, можете и вие. Во последно време, многумина ме прашуваат која е мојата тајна. Нема тајна, тоа е она што не сакате да го слушнете затоа што веќе го знаете. Ако сакате промена, едноставно треба да ја направите. Вие сте доволно силни и заслужувате долг, здрав живот“ - пишува таа.

Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс

На Мери Џејн ѝ било важно да има венчаница во стандардна големина, а не да плаќа дополнително за „plus-size“ броеви. Благодарение на вложениот труд, таа си ја исполнила желбата.

„Слегувањето по скалите кои водеа до олтарот ми донесе огромно задоволство, затоа што знаев дека присуствуваа луѓе кои ме немаа видено од времето кога бев многу поголема. Тоа беше драматичен момент“ - раскажува таа.

Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс

Најзначајната лекција што Мери Џејн ја извлекла од целото искуство е: „Потребни ви се конзистентност и посветеност. Ќе успее само ако го посакувате.“

Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс Мери Џејн и Алекс

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5933 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“