ОМЕГА ја открива тајната на Џејмс Бонд часовникот
Почетна » Новости » Занимливости » ОМЕГА ја открива тајната на Џејмс Бонд часовникот

ОМЕГА ја открива тајната на Џејмс Бонд часовникот

Омилениот светски шпион се врати, „Не е време за умирање“ пристигна во кината низ целиот свет. Деталите за најновиот часовник ОМЕГА 007 беа откриени на крајот на 2019 година, но ОМЕГА сега докажува дека во овој Diver 300М има многу повеќе отколку што изгледа!

Во филмот, за време на мисијата, на долната страна на часовникот се наоѓа намотан механизам, создавајќи „електромагнетен пулс со ограничен радиус“. Благодарение на генијалната работа на Q, овој паметен додаток му помага на 007 да го прекини секое електрично коло на која и да било електрична мрежа.

Часовникот се покажува како корисна алатка за 007 во филмот, дури и во една сцена, Џејмс Бонд го споделува сопственото воодушевување со Q, велејќи: „само што некому го покажав твојот часовник. Навистина им го замати умот “.

Omega

Ова е убав материјал за правење филмови, но во вистинскиот живот, техничките способности на часовникот не се премногу далеку од вистинската магија на ОМЕГА за правење часовници.

Како и скоро сите механички часовници на ОМЕГА денес, оригиналниот Seamaster Diver 300M 007 Edition е сертифициран од Master Chronometer, што значи дека е тестиран и одобрен според највисокиот стандард на прецизност, перформанси и магнетна отпорност на швајцарската индустрија. Изграден со генијални OMEГA технологии, вклучувајќи Co-Axial escapement, силиконска баланс пружина и други обоени материјали. Часовникот е способен да одолее на магнетни полиња до 15.000 гауси (слично на оној на скенер за MRI).

Omega

Иако клиентите што го носат овој часовник можеби не очекуваат да го спасат светот, но ова ниво на антимагнетна технологија е совршена заштита од секојдневните магнетни полиња, како што се мобилните телефони и лаптопите, што може да го наруши механичкиот часовник и да го спречи да работи.

Omega

Откако часовникот ќе го видите на екранот, ви предлагаме да си направите ваша мисија и да го пробате овој часовник на вашиот зглоб. Seamaster Diver 300M 007 е изработен во сопствената лабораторија на OMEГA од лесен титаниум од 2 степен, со „тропско“ кафеав бројчаник и уникатни воени ознаки. Достапно е да изберете ремче од титаниумска мрежа или НАТО ремче со пруги.

Часовникот е достапен во новодизајнираното продажно место на Божиновски часовници и накит, на ул. Македонија, Скопје.

Анкета

Анкета
Дали се согласувате со одлуката наставата да започне со физичко присуство?
  • 75%
  • 25%
Се испраќа...

(Вкупно: 4036 гласа)

Цитат

Благодарното срце е магнет за чуда.

Виц

Пријателки разговараат за фигурата...

Првата: По 3 месеци тренирање, конечно имам стомачни мускули.

Втората: И јас имам, само што ми се скриени од љубовта кон пицата, виното и чоколадото.