Од Белград со аплаузи од балкони, а од Сараево со порака полна љубов испратена поддршка за Загреб
Почетна » Новости » Занимливости » Од Белград со аплаузи од балкони, а од Сараево со порака полна љубов испратена поддршка за Загреб

Од Белград со аплаузи од балкони, а од Сараево со порака полна љубов испратена поддршка за Загреб

Загрепчани добиваат поддршка од целиот регион во кризните моменти. Главниот град на Хрватска освен што е соочен со ширење на коронавирусот, истовремено се справува со последиците од силниот земјотрес.

Од Белград вечерва беше испратена порака со поддршка во форма на гласен аплауз. Граѓанската иницијатива „Ne davimo Beograd“ вечерва го посвети ракоплескањето од балкони наречено „Аплауз во 8“ на Загреб, кој денес беше потресен од серија земјотреси.

Многу луѓе излегоа на балконите точно во 20 часот за да им ракоплескаат на своите соседи:

Сараево со светлечка порака „Сараево (срце) Загреб“ ги бодри Загрепчани.

Сараевскиот градоначалник Абдула Скака порача: „Главниот град на БИХ им порачува на Загрепчани и на цела Хрватска дека вечерва се во нашите мисли и молитви... Сараево не ги заборава своите пријатели.“

Сараево

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3341 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?