Почетна » Новости » Занимливости » Огромен змеј од 1.800 дрона „леташе“ во Дубаи за дочекот на Кинеската нова година

Огромен змеј од 1.800 дрона „леташе“ во Дубаи за дочекот на Кинеската нова година

На 10 февруари милијарди лица ја дочекаа Кинеската нова година, која според кинескиот хороскоп, ќе биде Година на Змејот.

Дубаи го одбележа овој важен датум со спектакуларни огномети и шоу со дронови. Змеј долг 300 метри составен од 1.800 дрона леташе околу Бурџ Ал Араб, една од највисоките згради, којашто е симбол на градот. Змејот влезе во Гинис како најголемо шоу со дронови од 360 степени околу зграда.

Змеј
@lovindubai In celebration of Chinese New Year's, a drone dragon circled the Burj Al Arab last night vids via @datttka @1carlob #lovindubai ♬ original sound - Lovin Dubai

Кинезите го сметаат змејот за симбол на успехот, интелигенцијата, честа и амбициозноста. Според нив, ова е клучна година во која сите треба да започнеме да ја создаваме реалноста што ја посакуваме.

Змеј

Анкета

Анкета
Дали си имате направено естетска корекција на лицето?
  • 10%
  • 26%
  • 64%
Се испраќа...

(Вкупно: 7977 гласа)

Цитат

Животот е како монета. Можете да ја потрошите како сакате, но можете да ја потрошите САМО ЕДНАШ.

Лилиен Диксон

Виц

Брачните расправии се како да читаш „Правила и услови за користење“ на интернет.

На крајот посекако завршуваш со: „Се согласувам“.