Облечете шарени чорапи, споделете фотографија! Денес се одбележува Светскиот ден на лицата со Даунов синдром
Почетна » Новости » Занимливости » Облечете шарени чорапи, споделете фотографија! Денес се одбележува Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Облечете шарени чорапи, споделете фотографија! Денес се одбележува Светскиот ден на лицата со Даунов синдром

Облечете различни чорапи на двете нозе или пак ставете ги најшарените чорапи кои ги поседувате и споделете фотографија на социјалните мрежи со хаштаг #LotsOfSocks или #WorldDownSyndromeDay. Прославете за различностите кои го прават светот поинтересен и позабавен!

Денес се одбележува Светскиот ден на лицата со Даунов синдром, ден кој има за цел да ја подигне свеста кај луѓето за ова нарушување. Седењето дома не мора да значи и крај на важните разговори кои ги рушат стереотипите.

Луѓе од целиот свет споделуваат фотографии на социјалните мрежи на кои позираат со различни и забавни чорапи во домашни услови. Придружете им се!

Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром

Носењето различни чорапи е моќна кампања, која ги охрабрува луѓето да носат впечатливи или различни чорапи кои ги слават различностите. Иницијативата има цел да поттикне разговор за инклузијата, уникатноста и прифаќањето на сите луѓе.

Во декември 2011 година, Генералното собрание на ОН го прогласи 21 март за Светски ден на лицата со Даунов синдром и ги покани сите земји членки и сите релевантни организации да го одбележуваат овој ден со цел да се подигне свеста.

Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром Даунов синдром

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3338 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?