Никогаш не е доцна да започнете да тренирате: 90-годишна жена е најстариот фитнес тренер во Јапонија
Почетна » Новости » Занимливости » Никогаш не е доцна да започнете да тренирате: 90-годишна жена е најстариот фитнес тренер во Јапонија

Никогаш не е доцна да започнете да тренирате: 90-годишна жена е најстариот фитнес тренер во Јапонија

Такишима Мика е незапирлива. 90-годишната жена е најстариот фитнес тренер во Јапонија и нема намера да престане да тренира додека не наполни 100 години.

Мика започнала да тренира на 65 години, а станала тренер на 87-годишна возраст. Таа е доказ дека никогаш не е доцна за промени.

Такишима Мика Такишима Мика

Приказната за инспиративната Јапонка се прошири низ светот откако DW News снимија видео во кое таа тренира и ја покажува нејзината флексибилност.

„Започнав да се занимавам со фитнес бидејќи сакав да ослабам. Откако започнав, одлучив дека сакам да имам стегнат задник како Бразилките. Кога тоа го остварив, решив дека сакам пошироки рамена и потесна половина. Следно што знам беше дека држев часови по аеробик. Никогаш во мојот живот не го сонував ова“ – вели Мика.

Таа секој ден пешачи по 4 километри и држи тренинзи за возрасни лица како неа, но и за млади, сакајќи да докаже дека „Годините се само бројка“.

Такишима Мика

Погледнете како тренира Мика:

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 36%
  • 11%
  • 53%
Се испраќа...

(Вкупно: 6791 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.