Низ илустрации: Двојните стандарди со кои веројатно ќе се соочите
Почетна » Новости » Занимливости » Низ илустрации: Двојните стандарди со кои веројатно ќе се соочите

Низ илустрации: Двојните стандарди со кои веројатно ќе се соочите

Факт е дека двојните стандарди постојат во општеството и секој од нас некогаш во животот се соочил со нив. Таквото нефер однесување, предрасудите и дискриминацијата влијаат многу лошо на нашиот секојдневен живот.

Артистката Наталија Окунева-Раракина создаде илустрации кои на сликовит начин прикажуваат како изгледаат двојните стандарди во реалноста.

1.

Кога маж добива внимание од спротивниот пол, тој е фраер. Кога жена добива внимание од спротивниот пол, таа е осудувана и навредувана.

Илустрации

2.

Очекуваме чувствата да зависат од полот. Кога жена плаче, тоа е во ред, но кога маж плаче, не е.

Илустрации

3.

Очекуваме мајките да им посветуваат повеќе внимание на децата од татковците.

Илустрации

4.

Жените сè уште се сметани за полоши возачи од мажите.

Илустрации

5.

Лицата од постарата генерација постојано ги обвинуваат децата дека се зависни од телефоните, а не ја забележуваат својата зависност од ТВ екраните.

Илустрации

6.

Судиме според изгледот.

Илустрации Илустрации

7.

Секогаш имаме коментар за туѓата форма на телото.

Илустрации

8.

Флертувањето на работното место го оценуваме според надворешниот изглед.

Илустрации

9.

Ги осудуваме родителите за лошото однесување на нивните деца, а кога нашите деца ќе се однесуваат исто, тоа е во ред.

Илустрации

10.

Само слатките кученца ги сметаме доволно вредни за вдомување, иако знаеме дека на сите им треба топол дом.

Илустрации

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 38%
  • 17%
  • 25%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 3554 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.