Не штедете ги усните, насмејте се! Денес е Светскиот ден на насмевката
Почетна » Новости » Занимливости » Не штедете ги усните, насмејте се! Денес е Светскиот ден на насмевката

Не штедете ги усните, насмејте се! Денес е Светскиот ден на насмевката

Разведрете го овој тмурен ден со вашата најширока насмевка!

Дозволете ѝ на радоста да ви ги украси усните и со искрена насмевка заразете го секој што ќе го сретнете. Денес се одбележува Светскиот ден на насмевката со пораката: „Направете добро дело. Помогнете ѝ на една личност да се насмее“.

Насмевки

Создаден во 1999 година по иницијатива на креаторот на „smiley“, Харви Бол, Светскиот ден на насмевката се одбележува секој прв петок од месец октомври. Зад неофицијалниот празник се крие идејата да не забораваме да се смееме, но и да не забораваме колку е важно да мамиме насмевки.

Насмевки

Велат, очите се прозорец на душата, но насмевката е рефлексија на она што се крие во срцето.

Топлата насмевка е универзален јазик на добрината.

Анкета

Анкета
Каде планирате да одите на одмор летово?
  • 41%
  • 14%
  • 26%
  • 20%
Се испраќа...

(Вкупно: 6136 гласа)

Цитат

Некои од најдобрите спомени се создадени во апостолки.

Кели Елмор

Виц

Крем со колкав фактор?

- Со 20.

Доволно ќе ви е?

- Ако згрешам, нека изгорам.