„Не сите имаат кому да се обратат“: Жена сподели случка со старица која се плашела да влезе во продавница поради коронавирус
Почетна » Новости » Занимливости » „Не сите имаат кому да се обратат“: Жена сподели случка со старица која се плашела да влезе во продавница поради коронавирус

„Не сите имаат кому да се обратат“: Жена сподели случка со старица која се плашела да влезе во продавница поради коронавирус

Жена раскажа средба со постара госпоѓа која се плашела да влезе во продавница, за да порача да им помагаме на ранливите категории во услови на коронавирус.

Ребека Мера од Орегон го напиша текстот за да ни порача да помагаме колку што можеме, бидејќи не сите имаат кому да се обратат за помош.

Жена

Утрово, отидов до продавница.

Додека влегував, слушнав како една жена вика по мене од автомобилот.

Се приближив и видов повозрасна жена со нејзиниот сопруг.

Го отвори прозорецот уште малку и низ солзи ми објасни дека се плашат да влезат во продавницата. Се плашеа да не се разболат, бидејќи се во нивните 80-ти години, и слушнале дека новиот коронавирус ги засега старите лица. А немале никој од семејството во близина за да им помогне.

Низ отворениот прозорец ми подаде 100 долари и список за пазарување и ме праша дали ќе сакам да ѝ ги купам намирниците.

Ѝ ги купив намирниците и ѝ ги сместив во багажникот. Потоа, ѝ го вратив кусурот.

Ми кажа дека седела во автомобилот речиси 45 минути пред да пристигнам и ја чекала вистинската личност за помош.

Знам дека е време на хистерија и нервоза, но понудете му помош на секој што можете да му помогнете.

Немаат сите на кого да му се обратат.

Жена

Анкета

Анкета
Дали си го променивте однесувањето во врска со ракување, миење на рацете, допирање на лицето и одржување на социјална дистанца во услови на коронавирус?
  • 95%
  • 5%
Се испраќа...

(Вкупно: 3341 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?