Највисоката новогодишна елка во Мексико
Почетна » Новости » Занимливости » Највисоката новогодишна елка во Мексико

Највисоката новогодишна елка во Мексико

Најголемата вештачка елкаНајголемата елка во светот

Највисоката новогодишна елка на светот беше поставена во главниот град на Мексико. Со голема свеченост во саботата вечерта беа запалени 8 милиони разнобојни сијалици, кои ја красат големата вештачка елка.

Оваа величествена атракција е создадена за да привлече голем број туристи во Мексико Сити. Со својата висина од 112 метри, овогодишната елка на главниот град на Мексико треба да влезе во Гинисовата книга на рекорди.

Прекрасната елка има дијаметар 40 метри, а тежи неверојатни 330 тони.

Мексико Сити очекува да привлече повеќе од 3 милиони странски и домашни туристи со својата разнообразна божиќна и новогодишна програма.

Анкета

Анкета
Дали редовно си правите самопреглед на дојките?
  • 26%
  • 74%
Се испраќа...

(Вкупно: 4115 гласа)

Цитат

Не патуваме за да избегаме од животот, туку за животот да не ни избега нам.

Анонимен

Виц

Мажите со брада во 1819 година:

- Ќе ја убијам оваа мечка со голи раце!!!

Мажите со брада во 2019 година:

- Органски ли е овој крем за раце?