Моќно: Плоштад во Брисел испишан со пораки за љубов и мир по терористичките напади
Почетна » Новости » Занимливости » Моќно: Плоштад во Брисел испишан со пораки за љубов и мир по терористичките напади

Моќно: Плоштад во Брисел испишан со пораки за љубов и мир по терористичките напади

Пораки за непокорност, мир, љубов и солидарност прекрија плоштад во Брисел по утринските терористички напади кои однесоа најмалку 34 животи. Исламската држава ја презеде одговорноста за грозоморните експлозии кои повредија и над 230 лица.

Целиот свет го осуди кукавичкиот напад на главниот град на Белгија, а моќните фотографии оттаму гласно говорат за ставот на Белгијците кон тероризмот.

Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел

Многу знаменитости низ светот блеснаа во боите на белгиското знаме во знак на поддршка.

Брисел Брисел Брисел Брисел Брисел

Емотивните пораки за солидарност постојано се множат на социјалните мрежи.

Брисел Брисел

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 62%
  • 38%
Се испраќа...

(Вкупно: 5528 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“