Како се менуваше претставата за совршен дом од 1951 до денес според IKEA?
Почетна » Новости » Занимливости » Како се менуваше претставата за совршен дом од 1951 до денес според IKEA?

Како се менуваше претставата за совршен дом од 1951 до денес според IKEA?

Вкусовите на луѓето се менуваат, а продавниците постојано ги адаптираат своите производи на вкусовите на нивните клиенти.

Доколку прошетате низ старите каталози на IKEA, ќе откриете колку драстично се менувала перцепцијата на луѓето за тоа како треба да изгледа „совршениот“ дом. Погледнете ги кориците на каталозите на најпознатиот синџир на продавници за мебел во светот од 1951 до 2018 година.

1951

IKEA

1955

IKEA

1957

IKEA

1962

IKEA

1963

IKEA

1964

IKEA

1965

IKEA

1966

IKEA

1967

IKEA

1969

IKEA

1970

IKEA

1971

IKEA

1972

IKEA

1973

IKEA

1974

IKEA

1977

IKEA

1978

IKEA

1979

IKEA

1980

IKEA

1981

IKEA

1983

IKEA

1985

IKEA

1986

IKEA

1987

IKEA

1989

IKEA

1990

IKEA

1991

IKEA

1992

IKEA

1993

IKEA

1995

IKEA

1997

IKEA

1998

IKEA

1999

IKEA

2000

IKEA

2001

IKEA

2005

IKEA

2007

IKEA

2008

IKEA

2009

IKEA

2011

IKEA

2012

IKEA

2013

IKEA IKEA

2016

IKEA

2017

IKEA

2018

IKEA IKEA

Анкета

Анкета
Сметате ли дека е добра мерката за задолжително носење на заштитна опрема на лицето (маска, шал)?
  • 63%
  • 37%
Се испраќа...

(Вкупно: 5978 гласа)

Цитат

Можеш да ги исечеш сите цвеќиња, но не можеш да ја спречиш пролетта да дојде.

Пабло Неруда

Виц

Се качувам на вага по завршувањето на карантинот.

Вагата покажува: „Ве молам почитувајте социјално дистанцирање. Качувајте се еден по еден!“