Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогат човек на светот
Почетна » Новости » Занимливости » Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогат човек на светот

Илон Маск го надмина Џеф Безос и стана најбогат човек на светот

Илон Маск го симна Џеф Безос од челната позиција на листата со најбогати луѓе.

Илон Маск

49-годишниот извршен директор на Tesla и SpaceX стана најбогат човек на планетата откако неговото богатство достигна 194,8 милијади долари. Тоа е за 9,5 милијади долари повеќе од богатството на Безос, кој е основач на Amazon.

Илон Маск Џеф БезосЏеф Безос

Маск најмногу се збогати во изминатите 12 месеци. Неговото богатство порасна за 150 милијарди долари откако акциите на Tesla скокнаа за 743% во 2020 година. Компанијата за производство на електрични автомобили во моментов чини повеќе од Toyota, Volkswagen, Hyundai, GM и Ford заедно. Само во 2020 година, Tesla произведе и продаде половина милион автомобили.

Илон Маск Илон Маск

Веројатно најамбициозната цел на Маск е создавање град на Марс, кој ќе гарантира продолжување на животот во случај на уништување на човечката раса на Земјата.

Илон Маск

Анкета

Анкета
Кога би можеле да изберете со која вакцина за заштита од КОВИД-19 да се вакцинирате, дали тоа би влијаело на вашата одлука за имунизација?
  • 33%
  • 8%
  • 59%
Се испраќа...

(Вкупно: 688 гласа)

Цитат

Животот секогаш ти нуди втора шанса. Таа се нарекува УТРЕ.

Дилан Томас

Виц

Женскиот проблем „немам што да облечам“ е во изумирање во време на пандемија.

Сега се појави „имам што да облечам, но нема каде да го носам“.